V květnu tomu budou dva roky, co jsem napsal velmi podrobnou nápovědu pro akci watermark
, která je dostupná v článku Vodoznak aneb Nepokradeš, Kelišová! na tomto blogu. Jak je v článku uvedeno, současně jsem vytvořil i stručný popis, který jsem poskytl do oficiální anglické dokumentace.
Dnes jsem spustil testovací provoz Wiki systému, jehož zprovoznění jsem avizoval v příspěvku Blog (v této podobě) končí. Nakonec jsem se rozhodl ponechat Wiki ve složce přímo na webu Grav.cz. Prozatím je naplněn pouze testovacími daty, jejichž obsah bude postupně upraven (vybral jsem si tagy jazyka pro tvorbu šablon Twig). Stejně tak i vzhled, který je nyní v případě hlavní stránky Wiki generován šablonou stránky Blog, resp. šablonou pro příspěvek blogu v případě konkrétních stránek s obsahem. To se samozřejmě průběžně změní, aby byla dosažena plná funkcionalita Wiki systému.
Dnes jsou tomu přesně tři roky, co byl spuštěn web Grav.cz, tedy ta správná doba na bilancování a představení plánovaných změn.
Ve výchozím nastavení je administrační rozhraní Grav CMS (Admin Panel) dostupné přes relativní cestu /admin
. Výchozí administrátor má takové uživatelské jméno, které použijeme v registračním formuláři při prvním přihlášení. Obojí má svá potencionální bezpečnostní rizika. Jak jim předejít si řekneme v tomto článku.
V budoucnu plánuji web Grav.cz, resp. některé jeho části více propojit s GitHubem, a to zejména z důvodu kooperace více uživatelů. To souvisí s kontrolou správy obsahu, zejména pak se schvalováním a verzováním dokumentů. Rovněž mě v poslední době oslovily GitHub Pages, které se pro některé projekty hodí více než Grav. Přestože se v konečné podobě jedná o statické weby, jsou strojově vytvořeny generátorem Jekyll na základě stanovených kritérií. S ohledem na obojí uvedené jsem jako první vlašťovku vypustil/spustil mikroweb gravcz.github.io, který bude primárně prezentovat novinky týkající se Gravu v repozitářích @petira a @gravcz, ale rovněž i odkazovat na zajímavé příspěvky na webu Grav.cz.