Výchozí datum

Admin 2 minuty, 20 sekundy 1417 tipy dokumentace

Autoři Gravu se z ne zcela pochopitelných důvodů rozhodli nepoužívat ve výchozím formátu data sekundy, a nereflektují ani návrhy na jejich zahrnutí, což sice nijak výrazně provoz neomezuje (šablony jsou připraveny obvykle se zaokrouhlením na minuty, je malá pravděpodobnost, že dojde k publikování více příspěvků ve stejném čase atd.), nicméně užívání sekund má svůj význam, například u komentářů (a koneckonců i u příspěvků a stránek). Lze je pak využívat pro přesné třídění podle data a času na pozadí, ale v šabloně je zcela ignorovat, resp. je nepoužívat. Oříznout jdou vždy, přidat nikoliv.

Je tedy více než na místě doporučit přidání sekundové hodnoty do proměnné dateformat.default v /user/config/system.yaml pro určení přesného času.

--- Aktualizace 24. 5. 2021 (začátek) ---

Uvedená změna se musí provést přímo v konfiguračním souboru /user/config/system.yaml, není možné ji provést prostřednictvím doplňku Admin. Hodnota nesmí být následně ani měněna prostřednictvím doplňku Admin, protože by došlo k jejímu vymazání (nastavení na výchozí).

Uvedená změna se může provést přímo v konfiguračním souboru /user/config/system.yaml, ale lze ji provést rovněž přes Admin Panel, ovšem při dodržení přesného postupu. Není mi známo, zda jde o doplněnou funkcionalitu od doby, kdy jsem uvedené zkoušel naposledy (cca začátek roku 2020), nebo zda jsem tehdy prostě neodhalil dále uvedené nepředvídatelné chování.

Pokud tedy chcete přidat vlastní Výchozí formát data (Page date format) prostřednictvím Admin Panelu, je třeba nejprve vymazat aktuálně vybraný formát data tím, že na něj kliknete a stisknete klávesu Backspace, následně vypíšete požadovaný formát data, např. H:i:s d-m-Y, poté je vložíte do pole kliknutím na text Add H:i:s d-m-Y..., čímž se vloží do jako nová položka do seznamu. Následně formulář Nastavení uložíte.

Asi vás překvapí (stejně jako mě), že pole je po uložení prázdné. Vězte ale, že se jedná pouze o chybu UI, která zapříčiňuje, že se pole po uložení nezaktualizuje. Formát data je v pořádku uložen a pokud formulář Nastavení obnovíte (Ctrl+F5), nebo jej opustíte a znovu se do něj vrátíte, tak uvidíte, že formát data se v pořádku načte.

Pozor: Pokud formulář s nezobrazeným formátem data znovu uložíte, tedy aniž byste předtím provedli znovunačtení formuláře dle předchozího postupu, pole - resp. zadaný vlastní Výchozí formát data - se pochopitelně trvale vymaže, neboť předáváte prázdnou hodnotu.

Info: Chyba je autorům oznámena, snad ji brzy opraví.

Uvedeným způsobem lze přidat k výchozím pěti systémovým formátům data jedno vlastní, které je při případné editaci nahrazeno novým formátem data, nebo - v případě použití jednoho z pěti systémových formátům data - zcela odstraněno, neboť je bráno z úložiště v /user/config/system.yaml, kde je místo pouze pro uložení jednoho formátu data v proměnné dateformat.default.

--- Aktualizace 24. 5. 2021 (konec) ---

--- Aktualizace 4. 6. 2021 (začátek) ---

Info: Chyba je v aktuálním vydání Admin Panel v1.10.16 opravena.

--- Aktualizace 4. 6. 2021 (konec) ---

dateformat:
  default: 'H:i:s d-m-Y'

Uvedené nastavení využívá například Doplněk Stamp.

Nalezli jste v článku chybu, ať již gramatickou nebo faktickou? Článek prošel pouze autorskou korekturou a drobné nedostatky, jako překlepy nebo chybný slovosled, se v něm mohou vyskytovat. Pokud je objevíte, pomozte příspěvek upravit oznámením přes kontaktní formulář nebo na e-mail. Budou vám vděčni nejen autoři, ale zejména ostatní čtenáři.

Pomozte Grav.cz prolinkovat. Projekt Grav.cz se za dva roky provozu rozrostl a ve starších příspěvcích na Blogu mohou být uvedeny pasáže, které by stálo za to prolinkovat na konkrétní související řešení, která jsou uvedena v následujících příspěvcích. Pokud takové objevíte, pošlete informaci přes komunikační kanály uvedené v předchozím nebo následujícím odstavci.

Diskuze k článku není k dispozici. Pokud ale máte k tématu článku podněty, připomínky nebo dotazy, je možné je sdělit ve skupině na Facebooku, kde se k nim vyjádří nejen autor, ale případně i další diskutující.

Předchozí příspěvek Následující příspěvek