Blog

Podrobné články a krátké zprávy o Grav CMS a souvisejících technologiích...

Vít Petira 5 minuty, 40 sekundy 338

Při používání Grav CMS lze narazit na omezení, která souvisejí s proměnnými typu datum, resp. v nich uložených hodnotách, které jsou typu řetězec. Proto vznikl doplněk Timestamp, který uvedené nedostatky řeší tím, že dynamicky přepisuje hodnoty všech vybraných proměnných typu datum z rozpoznatelného formátu řetězec na hodnotu ve formátu časové razítko. Pokud proměnná není na stránce uvedena, lze ji doplňkem Timestamp případně vytvořit a naplnit zvolenou hodnotou.

Vít Petira 6 minuty, 19 sekundy 291

V praxi nastávají případy, kdy potřebujeme umístit do stránky obsah (ať již text, či grafiku), který je uložen na jiném místě CMS, ideálně pak v jiné stránce. Důvody jsou různé – od umístění informace zveřejněné v sekci Novinky ve zcela shodném znění na úvodní stránce webu, přes umístění identického obsahu v různých částech webu, až po umístění informačního panelu nesoucího důležitou informaci na všech stránkách webu.

Vít Petira 3 minuty, 18 sekundy 441

Potřeba prvotního nastavení nebo následné změny URL webu je poměrně běžný úkon. Nejčastěji k němu dochází z důvodu přesunu webu z lokálního vývojového prostředí do ostrého provozu. Zatímco v při vývoji si obvykle vystačíme s URL typu http://localhost/site, pro veřejný provoz potřebujeme web zprovoznit na nějakém smysluplném URL typu https://www.example.com/. Dalšími důvody mohou být změna domény webu, ať již stejného nebo jiného řádu, přesun webu ze složky na vlastní doménu apod. Samostatnou kapitolou je změna poskytovatele hostingu, a s tím související potřeba úpravy nastavení, aby vše fungovalo přesně dle očekávání. Nevylučuje se ani kombinace všech, popř. některých uvedených možností. V následujícím příspěvku si ukážeme, jak se nastavení, popř. změna URL provádí na Grav CMS, a to v případě konkrétního poskytovatele hostingových služeb WEDOS.

Vít Petira 4 minuty, 4 sekundy 580

Markdown je jednoduchý značkovací jazyk, který z principu umožňuje základní formátování obsahu. Z předchozí definice je zřejmé, že současně omezuje přílišnou kreativitu. Což je naprosto v pořádku. S přihlédnutím k uvedenému dosáhneme jednotného formátování celého dokumentu, aniž by docházelo k dílčím odchylkám u jednotlivých elementů, či jiným rušivým prvkům způsobených tvůrcem s větší mírou fantazie.

Vít Petira 11 minuty, 12 sekundy 770

Existuje několik důvodů, proč použít vodoznak. Tím nejčastějším je umístění značky do fotografie (typicky loga, iniciál autora, webové adresy, apod.), zejména jako prezentačního prvku. Obvykle se jedná o malý symbol, umístěný u okraje, který v celku nijak nenarušuje motiv hlavního obrázku. Druhým důvodem je pak ochrana zdrojového obrázku před zcizením, resp. jeho neoprávněným užitím (odtud nakonec název tohoto článku). Zde již dochází k záměrné degradaci původního motivu hlavního obrázku, obvykle jeho kompletním překrytím opakovaným motivem vodoznaku, který má v těchto případech často i výrazné kontury, které znemožňují užití obrázku. Spíše pro doplnění lze zmínit i možnost, že prostřednictvím vodoznaku můžeme obrázek doplnit i dekorativními prvky, např. rámečky.