Blog

Podrobné články a krátké zprávy o Grav CMS a souvisejících technologiích...

Vít Petira 2 minuty, 8 sekundy 1281

Doplněk Error se instaluje společně s balíčkem jádra Grav CMS a zajišťuje zobrazení chybové stránky v případě, že na zadané adrese není nalezena odpovídající stránka.

Vít Petira 4 minuty, 4 sekundy 1342

Markdown je jednoduchý značkovací jazyk, který z principu umožňuje základní formátování obsahu. Z předchozí definice je zřejmé, že současně omezuje přílišnou kreativitu. Což je naprosto v pořádku. S přihlédnutím k uvedenému dosáhneme jednotného formátování celého dokumentu, aniž by docházelo k dílčím odchylkám u jednotlivých elementů, či jiným rušivým prvkům způsobených tvůrcem s větší mírou fantazie.

Vít Petira 11 minuty, 12 sekundy 1497

Existuje několik důvodů, proč použít vodoznak. Tím nejčastějším je umístění značky do fotografie (typicky loga, iniciál autora, webové adresy, apod.), zejména jako prezentačního prvku. Obvykle se jedná o malý symbol, umístěný u okraje, který v celku nijak nenarušuje motiv hlavního obrázku. Druhým důvodem je pak ochrana zdrojového obrázku před zcizením, resp. jeho neoprávněným užitím (odtud nakonec název tohoto článku). Zde již dochází k záměrné degradaci původního motivu hlavního obrázku, obvykle jeho kompletním překrytím opakovaným motivem vodoznaku, který má v těchto případech často i výrazné kontury, které znemožňují užití obrázku. Spíše pro doplnění lze zmínit i možnost, že prostřednictvím vodoznaku můžeme obrázek doplnit i dekorativními prvky, např. rámečky.

Vít Petira 8 minuty, 31 sekundy 1135

Tento návod se primárně zaměřuje – jak název napovídá – na vytvoření galerie, přičemž požadovaným výstupem bude náhodný výběr stanoveného počtu obrázků z předem neznámého počtu a jejich zobrazení na stránce. Současně ale prezentuje i možnosti značkovacího jazyka pro tvorbu šablon Twig a rovněž i možnosti značkovacího jazyka pro formátování obsahu Markdown. Okrajově pak představuje možnosti ukládání stránek do mezipaměti, nebo chcete-li do cache.

Vít Petira 5 minuty, 19 sekundy 885

Obsah webu netvoří pouze texty, ale rovněž další dokumenty (textové soubory, tabulky, prezentace, databáze apod.) a média (zejména rastrové obrázky, vektorová grafika, animace a multimediální soubory), které chceme zobrazit přímo v příspěvku, nebo na ně pouze odkázat – ať již na jejich podobu v nativním formátu, či např. na archiv uložený v komprimovaném souboru.

Uvedené soubory musíme pochopitelně někam uložit, aby k nim měl webový server, resp. následně prohlížeč přístup. Grav CMS nabízí několik možných způsobů, kam média (jak jsou z jeho strany všechny soubory chápany a nazývány) uložit. Které úložiště je pro soubor (médium) nejvhodnější si uvedeme dále.