Doplněk CNB Exchange Rates

Vít Petira 1 minuta, 30 sekundy 682 twig doplňky

Doplněk CNB Exchange Rates získává informace o aktuálních směnných kurzech ze zdrojových souborů zveřejněných Českou národní bankou (ČNB) a následně zajišťuje jejich výstupy v rámci Grav CMS, ať již na požadované stránce nebo v postranním widgetu.

Směnný kurzDoplněk CNB Exchange Rates nalezne uplatnění v podstatě pouze u české komunity, popřípadě u uživatelů, kteří mají potřebu zveřejňovat kurzy na svých stránkách. De facto vznikl pouze jako vedlejší produkt testování určitých funkcionalit, které potřebuji použít v jiném doplňku, nicméně mi přišlo škoda jej nezveřejnit, když je hotový. Současně lze doplněk využít i jako vzorový příklad pro získávání informací z vnějších zdrojů ve strojově čitelné podobě. Snadno lze i „přeportovat“ kód z doplňku a použít jej napřímo na stránkách běžících na PHP mimo Grav.

Doplněk vrací pole obsahující kompletní informace o aktuálních kurzech, které je možné vypsat samostatně nebo hromadně. Samozřejmostí je třídění pole názvu země (má význam pouze u angličtiny, u češtiny je vhodné nechat výchozí řazení, které ctí diakritiku) nebo kódu měny. Výstup lze libovolně formátovat – po řádcích, do netříděných seznamů, popřípadě do tabulek.

Jednoduchý Twig kód:

{{ cnb()['USD']['country'] }} ({{ cnb()['USD']['currency'] }}) - {{ cnb()['USD']['amount'] }} {{ cnb()['USD']['code'] }} = {{ cnb()['USD']['rate'] }} CZK

zajistí tento výstup (kurz amerického dolaru ze dne 27. 2. 2023):


USA (dolar) - 1 USD = 22,380 CZK


Výpis všech dostupných měn zajistí například tento Twig kód:

{% for cnb in cnb() %}
    {{ cnb.country|e }} ({{ cnb.currency|e }}) - {{ cnb.amount|e }} {{ cnb.code|e }} = {{ cnb.rate|e }} CZK<br />
{% endfor %}

Základní informace jsou k dispozici v README.md. Podrobnější informace budou výhledově k dispozici v sekci demo.

Doplněk CNB Exchange Rates je aktuálně dostupný ve verzi 1.0.0 v repozitáři. Po validaci ze strany autorů Grav CMS bude k dispozici i v seznamu doplňků a současně i k přímé instalaci přes Admin Panel.

Nalezli jste v článku chybu, ať již gramatickou nebo faktickou? Článek prošel pouze autorskou korekturou a drobné nedostatky, jako překlepy nebo chybný slovosled, se v něm mohou vyskytovat. Pokud je objevíte, pomozte příspěvek upravit oznámením přes kontaktní formulář nebo na e-mail. Budou vám vděčni nejen autoři, ale zejména ostatní čtenáři.

Pomozte Grav.cz prolinkovat. Projekt Grav.cz se za dva roky provozu rozrostl a ve starších příspěvcích na Blogu mohou být uvedeny pasáže, které by stálo za to prolinkovat na konkrétní související řešení, která jsou uvedena v následujících příspěvcích. Pokud takové objevíte, pošlete informaci přes komunikační kanály uvedené v předchozím nebo následujícím odstavci.

Diskuze k článku není k dispozici. Pokud ale máte k tématu článku podněty, připomínky nebo dotazy, je možné je sdělit ve skupině na Facebooku, kde se k nim vyjádří nejen autor, ale případně i další diskutující.

Předchozí příspěvek Následující příspěvek